Pálení žáhy je velice nepříjemné onemocnění, se kterým se za život minimálně jednou setká až 40% obyvatelstva. Pálení žáhy může být jen jednorázové, ale problém nastává ve chvíli, kdy se vrací opakovaně. Proti pálení žáhy se dá efektivně bojovat a to správnou stravou a také změnou životního stylu. Co byste měli dělat, pokud pálení žáhy trápí i vás?

Co je pálení žáhy a čím je způsobeno?

Pálení žáhy je způsobeno zpětným návratem žaludečních šťáv do jícnu. Žaludeční šťávy jsou kyselé, takže podráždí citlivou sliznici jícnu a tak je vyvolán velmi nepříjemný pocit pálení. Tento problém je způsoben nesprávnou funkcí svěrače, který se nachází mezi jícnem a žaludkem. Někdy se pojem pálení žáhy také označuje slovem refluxe. Pálení žáhy je také často doprovázeno bolestmi žaludku a nepříjemným zápachem z úst.

Dieta proti pálení žáhy pomůže

Proti pálení žáhy efektivně pomáhá dieta. Některé potraviny jsou pro žaludek těžko stravitelné, takže pálení žáhy mohou vyvolávat. Dieta při pálení žáhy je proto velmi důležitá.

Při dietě je důležité, konzumovat chemicky nedráždivou stravu a současně se vyhýbat potravinám, které stimulují produkci kyseliny chlorovodíkové. Mezi takové potraviny patří například mastná a smažená jídla, čokoláda, káva, některé moučníky a také alkohol. Proti pálení žáhy naopak velmi pomáhá zelenina a také mléčné výrobky. Rychlou pomocí proti pálení je i konzumace dvou až tří mandlí.

Nutná je i změna životního stylu

Příčiny pálení žáhy jsou různé – může to být například i nadměrný stres. Proto je při dietě důležitá i změna žitního stylu. V první řadě je nutné přestat kouřit a také se vyhýbat nadměrné konzumaci alkoholu. Nutný je i pravidelný pohyb. Pálení žáhy může vyvolávat i to, že často sedíte. Pokud máte sedavé zaměstnání, minimálně jedou za hodinu se postavte s protáhněte. Osoby, které trpí pálením žáhy by také neměly dlouho pracovat v předklonu nebo zdvihat těžké předměty. Pokud vás pálení žáhy trápí, začněte s dietou i změnou životního stylu. Budete překvapeni, jak rychle vám to pomůže.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *