Řekneme si v krátkosti základní informace o cukrovce. Ale hlavně se zaměříme na hodnoty naměřené glykémie.

Cukrovka

Existují dva základní druhy cukrovky. Cukrovka 1. typu se objeví většinou v dětství, jde tam o to že naše tělo zničí buňky uvnitř slinivky břišní. Je to autoimunitní proces. Po zničení buňek se již neprodukuje inzulín nebo se ho produkuje málo a proto je jediným řešením u této cukrovky aplikace inzulínu. Používá se inzulínové pero či inzulínová pumpa. Cukrovka 2. typu nesla dříve název stařecká cukrovka, protože se objevovala zejména u starých lidí. Dnes se objevují u lidí i po 40 roku věku. Na rozvoj cukrovku 2. typu má vliv zejména špatná výživa a nedostatek tělesného pohybu. Existuje také těhotenská cukrovka, která se objevuje často přechodně u žen během těhotenství.

Cukrovka: hodnoty glykémie

Hodnoty glykémie se měří pomocí odběru krve ze žíly. Odběr musí probíhat na lačný žaludek, ráno nesmíte tedy nic jíst.

A jak je to s naměřnými hodnotami?

  • správné hodnoty glykémie zdravého člověka – 4 až 5 mmol/ litr krve
  • jako normální se berou hodnoty glykémie – do 5,6 mmol/litr krve
  • prediabetes -mírně zvýšená glykémie – od 5,6 mmol/litr krve až 7 mmol/l krve
  • onemomcnění cukrovkou – nad 7 mmol/litr krve

Důležitá je změna životního stylu

Pokud už vám byla naměřená zvýšená hladina cukru v krvi, tak je důležité nespoléhat se pouze na léky. Ale také upravit svůj životní styl. Správný životní styl navíc slouží jako prevence před cukrovkou. Při cukrovce se drží dieta, kdy jsou vyloučeny jednoduché sacharidy a cukry. Měly by jste jíst pouze kvalitní potraviny, které vašemu tělu prospívají. Do stravy zařazujete také dostatek zeleniny. Důležité je mít také každý den dostatek tělesného pohybu. Každý den stačí třeba 1 hodina rychlé chůze, pokud máte psa, tak můžete chodit se svým psem. Ale se sportem je nutné vždy začínat postupně.

Zařaďte také do stravy potraviny, které účinně snižují hladinu cukrvu v krvi. Mezi takové potraviny patří: česnek, cibule, listová zelenina, lněné semínko, kysané zelí.

Vždy je třeba také myslet na to, že pokud se cukrovka špatně léčí, tak hrozí další zdravotní komplikace. Ať už to je postižené nervů, šedý zákal, problémy s ledvinami, potíže s cévami, bércové vředy. Častá je také diabetická noha, která často vede k amputaci končetiny. Není tedy dobré porušovat léčebný režim. Někteří lidé také drží dietu pouze před návštěvou lékaře, což je tak špatně. Přece chceme být zdravý a tak proto musíme také něco udělat.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *