Pryč jsou doby, kdy při učení dítěte na kole běhal rodič neustále za svou ratolestí a držel ji za sedlo. Dnes děti začínají s cyklistikou na odstrkovadlech a odrážedlech a tato průprava vede ke snadnému a rychlému zvládnutí jízdy na kole.

Odstrkovadla

Úplné cyklistické začátky dnes děti absolvují na odstrkovadlech. Tato vícestopá vozítka nevyžadují, aby dítě udržovalo rovnováhu, takže se na nich dítě může učit již v době, kdy pomalu začíná chodit.

Na odstrkovadle dítě sedí a pohybuje se odrážením nohama od země. Naučí se přitom odhadovat vzdálenost, zatáčet, a také se odrážet a brzdit nohama, což mu přijde vhod na odrážedle.

Odrážedlo

Odrážedlo

Odrážedla

Odrážedlo se od odstrkovadla liší tím, že jde o jednostopé vozítko, vlastně jakési kolo bez pedálů. Dítě na něm tedy musí udržovat rovnováhu, což se právě na tomto vozítku výborně naučí. Navíc jízda na odrážedle děti obvykle baví a učí se tak nenásilnou a zábavnou formou.

U odrážedla i odstrkovadla je nezbytné, aby dítě ze sedla dosáhlo celými chodidly na zem, aby se mohlo dobře odrazit.

Odrážedlo

Odrážedlo

Důležité je i to, aby dítě pohodlně dosáhlo na řídítka. Odrážedlo by v ideálním případě mělo mít odolný a lehký kovový rám, klasická nafukovací kola a kvalitní gripy řídítek, na nichž nekloužou ruce.

Přední páková brzda je sice součástí výbavy některých odážedel, ale dítě ji stejně většinou nezvládne zmáčknout a brzdí nohama o zem, takže rozhodně není nezbytností.

Nejmenší dětská kola

Nejmenší dětská kola mají průměr ráfků 12″, respektive 16″ (palců). Disponují ještě odnímatelnými balančními kolečky, která však děti po průpravě na odstrkovadlech a odrážedlech často vůbec nepotřebují.

Na dětských kolech ve velikosti 12″ a 16″ také bývá přední páková brzda, ale děti na nich brzdí hlavně protišlapem, tedy zpětným záběrem pedálků.

Pákové brzdy, podobně jako odpružené vidlice, přehazovačky a přesmykače, přijdou na řadu až u dětských kol ve velikosti 20″ a 24″.

Dětské cyklistické helmy

Již od samotných začátků na odstrkovadle by dítě mělo mít na hlavě certifikovanou dětskou cyklistickou helmu. V České republice jsou helmy certifikovány dle normy ČSN EN 1078 a je to vyznačeno vždy přímo na výrobku. Pokud na helmě tento údaj nenajdete, raději sáhněte po jiné.

Přejeme vašim dítkám krásné první cyklistické kilometry!

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *