Pokud je vašim cílem pevné zdraví, tak by jste se určitě měly zaměřit i vaši stravu. Výživa má velký vliv na naše zdraví. Řekneme si jak správně jíst.

Kvalitní potraviny

Základem je podle mě je jíst základní kvalitní potraviny. Tedy nejíst potraviny, které jsou moc zpracované nebo nekvalitní. Ideální jíst potraviny v základním stavu. Tedy takové potraviny a suroviny, které jsou prověřené časem a lidem dlouhodobě prospívají. Zpracované potraviny mají na lidi spíše negativní účinky.

Vytvořte si takový seznam kvalitních a zdravých potravin

Pokud přecházíte na kvalitní a zdravou výživu, tak si doporučuji vyvořit takový vlastní zásobník kvalitních a zdravých potravin. Vypíšeme si tam jednotlivé potraviny, které chcete konzumovat. Tento zásobník vám vždy pomůže pro sestavení nákupního lístku do obchodu. Hlavně tedy na začátku, pak už to jde z hlavy. Ale pro začátek je takový zásobník opravdu hodně přínosný.

Jíst pouze 3x denně

V dnešní době je propagováno, aby jste jedly až 5 denně, to je ale podle mě z pohledu zdraví špatně. Jídlo se pak nemůže dostatečně strávit. Na strávání každého jídla potřebujeme alespoň 4 hodiny, samozřejmě záleží na jeho složení. Rozložení jídel bych přibližně viděl nějak takto:

  • 7:30 snídaně – měla být být malá a lehká.
  • 12:00  Oběd – hlavní jídlo dne, měly by jsme zkonzumovat až 50 procent množství jídla za celý den. V této době je totiž nejsilnější trávení.
  • 17:30 Večeře – má být střední, nic velkého.

Dostatečné žvýkání

Na každé jednotlivé jídlo by jste měly mít dostatek času. Není také dobré s konzumací spěchat. Je totiž důležité aby jste každé sousto pořádně rozžvýkaly, to pak umožnuje i lepší trávení. Naučte se tedy jíst opět pomalu a pořádně žvýkat každé sousto. Při jídle by jste také neměly být rušení. Takže žádné televize, rádio nebo čtení něcoho. Prostě udělat si čas pouze na jídlo.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *