Co bychom měli udělat a co bychom naopak neměli udělat, když jdeme poprvé do posilovny?

Pokud jste nikdy nebyli v posilovně a hodláte tam vyrazit, měli byste si sice přečíst více než tento článek, ale snad to do začátku postačí. Do posilovny si s sebou vemte nějaké volné kalhoty a tričko. Prostě něco v čem se vám bude nejlépe cvičit. Dále je potřeba ručník. Nejde ani tak o to, aby jste se po cvičení osprchovali, ale slouží převážně k hygienickým účelů. Zabraňujete tomu, aby na lavicích i na strojích po vás nezůstaly kapičky potu. Dále si vemte boty na přezutí. Doporučoval bych pevnou obuv, i když já sám cvičím v pantoflích. Jako poslední věc je potřeba láhev s pitím, kterou si ale můžete zakoupit ve fitbatu, který by každá správná posilovna měla mít.

A co si naopak s sebou nebrat? Pokud konkrétní posilovnu neznáte, neberte si s sebou cennosti. Stejně nemůžete cvičit s různými šperky, náramky či řetízky. Pokud si s sebou berete třeba notebook, je možnost ho nechat na recepci nebo obsluze fitbaru. Většinou to ale bývá jedna osoba. Rozhodně si na první hodinu nekupujte vzpěračský opasek nebo rukavice. Nevíte, jestli vás cvičení bude bavit, tak proč hned zezačátku investovat do zatím nepotřebných věcí.

Dále je potřeba si vybrat posilovnu, která je pro vás nejvhodnější. Pokud jste z malého města, kde je jen jedna posilovna, tak máte situaci vyřešenou. Je asi lepší si obejít více posiloven a pokusit se sehnat co nejvíce informací. Pro začátečníka bych doporučil spíše posilovnu, kam můžete jít jen na jednu návštěvu. Cena se pohybuje okolo 70Kč. Některá fitness centra mají různé kreditní systémy nebo členské permanentky. Těm se musíte upsat na celý rok, ale zároveň v ceně měsíčního poplatku budete mít i volné návštěvy sauny, bazénu, lekcí spinningu aerobiku a mnoha dalších aerobních či relaxačních aktivit. Dále je důležitá vzdálenost. Jistě se nikomu nechce jezdit 60 minut do posilovny.

Když už jsme konečně vybrali posilovnu a zabalili si vše potřebné do baťůžku, je na čase vyrazit cvičit. Když tam vejdete, budete si připadat trochu nemožně. Máte pocit, že všichni ti namakaní svalovci, se vám vysmějí. A možná někdo i jo, ale takových primitivů si nemá cenu všímat. Většina lidí se vám bude snažit spíše pomoci a nebo vás budou ignorovat. Pro první návštěvu bych doporučil si najmout osobního trenéra. Pokud na to ale nemáte peníze, přečtěte si alespoň základní metody cvičení někde na internetu nebo v knížce.

Při prvním cvičení, stejně jako při stopátém, začněte aerobní aktivitou (rotoped, běhací stroj, veslovací trenážér a mnoho dalších). Pak by měl následovat strečink. Asi vím, že vás tímhle budu otravovat v každém mém článku, ale strečink je stejně důležitý jako samotné cvičení. Doporučuji statický strečink. Při dynamickém by mohlo dojít k nesprávnému provedení a mohli byste si ublížit. Můžete také poprosit obsluhu fitbaru, aby vám ukázala, jak strečink, tak celou posilovnu. Bohužel často osoba za barem neví o cvičení absolutně nic. Moje dobrá kamarádka dělá recepční ve fitness centru již 4 roky, ale základní cviky jsem jí ukázal až já asi před rokem. Samozřejmě tak to ale není v každé posilovně.

A teď konečně k samotnému cvičení. Základní cviky bych rád probral v jiném článku. Nejčastější chybou u mužů je, že se hned vrhnout na bench nebo chytnou do ruky činky a trhavýmy pohyby se snaží o maximální váhy. Rozhodně při prvním cvičení se nepokoušejte o maximální váhy. Z vlastní zkušennosti bych doporučil spíše cvičení na strojích, kde je váš pohyb více kontrolovaný. Navíc u každého stroje je uveden krátký návod, jak cvik provádět. Také je na štítku znázorněna partie, kterou posilujete.

Něžnější pohlaví dělá chybu v tom, že cvičí pouze cviky na nohy. Často přijdou s kamarádkou a většinu cvičení prokecají. Je důležité se na cvičení koncentrovat. Nedávno jsem viděl paní, která cvičila na stroji na předkopávání a četla si u toho dámský magazín. Tak toto opravdu nedělejte. Cvičení je pak absolutně neefektivní.

Snažte se o takzvaný kruhový trénink. To znamená, že v průběhu doby určené pro cvičení, procvičíte celé tělo. Doporučuji dělat u každého cviku 3 série (to jest počet opakování po kterých bude následovat chvilková pauza). zhruba po 10-12 opakování (provedení cviku). Abych to úplně zjednodušil, tak například chci odcvičit 3 série předkopávání po 10 opakováních. 10krát předkopnu a udělám si zhruba minutku pauzu, pak zase 10krát předkopnu a zase pauza a pak zase 10krát předkopnu a přejdu na další cvik. Vím, že takhle to působí skoro komicky, ale přijde mi to jako nejjednodušší vysvětlení. Po každé sérii by měl následovat strečink dané partie, aby nedošlo ke zkrácení svalu.

Doporučuji cvičit maximálně hodinu. Na závěr bych doporučil opět strečink celého těla nebo 10 minut aerobní aktivity. Druhý a třetí den po cvičení můžete cítit bolest nebo pálení ve svalech. Neměla by to být ale bolest nesnesitelná. Pak by bylo vhodnější vyhledat lékaře. Teď se můžete rozhodnout, jestli si koupit rukavice či permici a začít cvičit dál. Nebo se na to vykašlete a už nikdy tam nevkročíte.

Přeji mnoho úspěchů při první návštěvě posilovny a v průběhu celého cvičení.

Vás solarbeam

Další články z rubriky

Štítky: ,
  1. Přesně to jsem hledal – díky 😉

  2. Díky,to jsem potřeboval vědět.

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *