Záda patří mezi největší svalové skupiny našeho těla, takže je určitě dobré se zamřit na důkladné posilování zádových svalů. V dnešním článku si představíme nejlepší cviky na rozvoj zádových svalů. Uvidíte i video ukázky jednotlivých cviků na zádové svalstvo.

Zádové svalstvo

Posilování zádových svalů musí probíhat správně tak, aby jsme se zaměřily jak na hloubku našich zad, tak také na šírku vašich zad (kdo by přece nechtěl mít krásné véčko). Je důležité také vždy cviky provádět zcela technicky správně. Pokud budete svalovou hmotu, tak by jste měli v každé sérii jednotlivého cviku odcvičit 8 -12 opakování. V dalším tréninku by jste měli vždy zvýšit počet opakování v sérii nebo váhu na čince. Ideální počet sérií je 4 -5. Mezi jednotlivými sériemi udělejte vždy krátkou pauzu.

Cviky na posilování zádových svalů

Níže vám představíme nejlepší cviky na posilování zádových svalů. Jedná se o základní cviky, které jsou nejlepší pro nárust svalové hmoty.

Mrtvý tah
Mrtvý tah je jednoznačně nejlepším cvikem na posilování zádových svalů. Při mrtvém tahu navíce zapojujete téměř celé vaše tělo. Jedná se tedy o velmi účinný cvik na budování nové svalové hmoty:
Provedení mrtvého tahu: Před mrtvým tahem je dobré se pořádně zpevnit, pak jdete do dřepu a pak taháte činku přes holeně nahoru. Nahoře chvíli setrvejte a poté jděte dolů. Důležité je vždy nekulatit záda a zůstat po celou dobu provádění cviku zcela zpevněný. Více o mrtvém tahu najdete v článku s názvem mrtvý tah.

Mrtvý tah video provedení:

Shyby
Shyby jsou vhodné na posilování zádových svalů zejména na budování šířky vašich zad (shyby budují tzv. vé tvar vašich zad).
Provedení shybů: Pověste se na širokou hrazdu, ruce máte hodně na široko. Shyby provádějte opravdu až na horu a nešiďte je. Začátečníci většinou shyby nezvládnout a tak musí místo toho zařadit stahování kladky na přístroji. Více informací o shybech najdete v článku shyby.

Shyby provedení video:

Cviky na posilování zádových svalů video

Podívejte se na videa ve kterých můžete vidět další cviky na záda. Jedná se o tréninku kulturistů nebo sportovců.

Kulturisté Tomáš Bureš a Petr Vaniš – trénink zad

ALL STARS – Jiří Borkovec – trénink zad a bicepsů


Štefan Havlík – trénink zad a lýtek

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *