Takzvaná 90denní rozlišovací dieta je rozhodně nejžhavějším kandidátem na post nejbizarnější diety všech dob. Pojďme se podívat, co nám tato dieta radí.

Základní princip

Základem diety je střídání takzvaných bílkovinných, sacharidových, cukerných, vitamínových a vodných dní.

Bílkovinný den

V tomto dni je povoleno konzumovat na oběd maso (vepřové, hovězí, drůbeží, králičí), vejce, ryby, mléčné výrobky. Jako přílohu pak zeleninu, a to jak syrovou, tak grilovanou. Po jídle si pak má účastník diety dát 3dl zeleninového vývaru.

Večeře se liší pouze v tom, že by jídla mělo být menší množství a vynechá se vývar. Zásadou, kterou dieta uvádí, je nekombinovat různé druhy bílkovin (například mléčné výrobky s masem, maso s vejci apod.).

Sacharidový (škrobový) den

V tento máte podle rozlišovací diety na oběd konzumovat složené sacharidy – tedy brambory, těstoviny, rýži, pečivo, luštěniny a povolena je také zelenina v různých úpravách. Večeře je opět stejná, akorát se zmenší porce. Na oběd prý můžete sníst velké množství, na večeři polovinu onoho množství.

Cukerný den

V tento den máte podle diety na oběd jíst sladká jídla, tedy ovocné knedlíky, koláče, zmrzlinu, dort, čokoládu, ale i slané pochoutky, jako je pizza (ovšem bez salámů a přísad s obsahem bílkovin), pečivo (ovšem jedině s máslem). Večeře opět totéž v menším množství.

Vitamínový den

V tento den jíte pouze zejména ovoce a případně oříšky nebo semena. Můžete volit různé druhy ovoce, nebo se držet celý den jediného.

Vodní den

Tento den se zařazuje pouze jednou měsíčně (po vitamínovém a před bílkovinným) a pije se pouze voda, čili se drží půst.

Obecné zásady

Kromě výše zmíněného platí po celou dobu diety stejná snídaně sestávající z několika kousků ovoce. Například ze dvou hrušek, jablek, pomerančů, hrstky lesních plodů apod. K tomu musíte vypít sklenku vody s vymačkanou půlkou citrónu.

Co se týče pitného režimu, dieta nařizuje 2 l vody a povoluje neslazené čaje a kávu a ovocné šťávy ve vitamínový den a ráno. Zakázán je alkohol.

Hubnutí

Hubnutí

Hodnocení

Těžko říct, která chorá mysl a z jakého důvodu tuto dietu vytvořila, ale nikdo se zbytkem soudnosti ji nemůže doporučit a ještě někdy usnout s čistým svědomím. Rozlišovací dieta jako celek je naprosto absurdní a nemá žádné logické, racionální, vědecké ani jiné opodstatnění (ostatně rozumného zdůvodnění jejích principů byste se dohledali asi jen stěží). Důvod rozdělení dní je záhadou – jisté je, že omezení příjmu bílkovin a sacharidů na jediný den ze 4 a postavení na stejnou úroveň s jednoduchými cukry se rovná návodu k sebevraždě, kterou zaručeně dokoná dvoudenní monosacharidová bakchanálie (cukerný a vitamínový den – opět každé 4 dny, a to po 90 dní!) – přinejmenším jde o nejkratší cestu k cukrovce (proč alespoň vitamínový den nemůže být složený ze zeleniny?!). Zásada jíst pouze třikrát denně také není zrovna v souladu s doporučeními zdravé výživy, a tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho.

Mluvit v souvislosti s touto dietou o nějakých pozitivech by bylo poněkud úsměvné – řekněme snad jen, že asi jediné doporučení, které se nepříčí zdraví a rozumu je to, které se týká pitného režimu. Dieta sice slibuje významný váhový úbytek okolo 20 kg. Zda toho lze s její pomocí skutečně dosáhnout je nicméně v případě tak drasticky odstrašujícího návodu irelevantní.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *