Nepochybně není na světě člověka, který by neslyšel slovo sacharid. Dříve se jim říkalo uhlohydráty nebo karbohydráty. Z těchto slov můžeme usoudit jednu věc. Obsahují uhlík a vodík. Z toho plyne, že se jedná o organické sloučeniny cyklické sloučeniny. Ale chemie vás asi moc nebere. Nyní slovo sacharidy bývá zpětně nahrazováno za karbo nebo uhlohydráty. A proč? Jednoduše proto, že to zní více složitě nebo anglicky. Prostě je to hloupá reklamní strategie. Tak si prosím zapamatuje, že se jedná o synonyma.

Ale co si vlastně pod pojmem sacharid představit? Celkem by mě zajímalo, co si pod tímto pojmem každý z vás představí. Ti znalejší možná talíř plný špaget, ti méně znalejší kostku cukru. Já osobně si představuji sacharin, který byl dříve pašován přes hranice a moji prarodiče si ho sypou do čaje. Vlastně máme všichni pravdu. Ať si představíte kus banánu, krajíc chleba nebo mléko, které jste cucali od maminky, jedná se o sacharid. Bez nich by nebyl schopen náš život.

V lidském těle plní mnoho funkcí, ale prvotní je energie. Pokud požijete nějaké to sousto, ve kterém se vyskytují sacharidy, začne jejich trávení. To začíná už v ústní dutině. Enzym zvaný ptyalin začne štěpit polysacharidy na jednodušší. Můžete si to zkusit v praxi. Vezměte si do úst kousek chleba a začněte žvýkat. A žvýkejte a žvýkejte a aby jste se nenudili, tak stále žvýkejte. Asi po 10 minutách začnete cítit na jazyku sladkou chuť. Pokud máte doma soupravu Mladý chemik, vyplivněte obsah do zkumavky a zakápněte Lugolovým roztokem. Dojde k obarvení roztoku na fialovo. To je důkaz přítomnosti sacharidů.

Kolik bych asi měl přijmout těch sacharidů? Já nevím. Nebo to ani nechci vědět. Obecně se udává 5-7g na kilogram vaší váhy. Někdy se používají ještě složitější vzorečky. Záleží ale na tom, jakou máte postavu. S jistě u lidí s nějakou chorobou to bude totálně jinak. Měli bychom asi něco o svém těle vědět. Jde o to, jak rychle metabolizujeme a jaký typ postavy máme.  Osobně doporučuji metodu vyzkoušet. Pokud rostou svaly, tak je to OK a pokud nerostou, tak několik sacharidů přidáme. Teď jsem to vyjádřil asi velice hloupě, ale nebojte se experimentovat.

A kde vlastně ty sacharidy najdu? Je asi divné, že se sám sebe ptám, ale musím si sám odpovědět. Všeobecně by se dalo říct, že je nalezneme skoro ve všech přílohách (knedlíky nejsou nejvhodnější. Tímto jsou myšleny veškeré polysacharidy. Tím myslíme sacharidy, složené z více monosacharidových jednotek (glukosa, fruktosa). Monosacharidy jsou ale také potřebné. Jsou zdrojem okamžité energie. Ty spálíte velmi rychle. Jejich zdrojem je ovoce (fruktosa). Zrání je vlastně přeměna kyselin na sacharidy. Ovoce není v kulturistice tak důležité. Je ale zdrojem mnoha vitamínů. Mnozí lidé si myslí, že pokud si udělají „ovocný talíř“, že budou zdraví a štíhlí. Nebudou ani zdraví a ani štíhlí. Přebytek sacharidů se uloží ve formě tukových zásob. Dále hrozí přebytek vitamínů- hypervitaminóza.

Jak to tedy shrnout na závěr. Snažte se se sacharidy experimentovat. Jeden nemůže jíst stejně jako druhý. Neomezujte se v přílohách (tedy pouze pokud chcete nabrat svaly). Jo a ještě mě napadá posledních pár vět na závěr. Nejezte moc sladkostí. Dojde k uložení do tukových zásob, ale to asi všichni znáte. Ale kousek čokolády je vždy potřeba J. Pokud si chcete najít složení potravy, použijte některou internetovou kalkulačku. Odkaz sem dávat radši nebudu, abych někomu nedělal skrytou reklamu.

Mnoho sacharidových zážitků s říší sacharidů přeje

solarbeam

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *