Pokud uvažujete o koupi horského kola, bude vás při výběru čekat zejména rozhodování mezi pevným a celoodpruženým modelem a volba průměru kol 26 nebo 29 palců. Následující řádky by vám měly rozhodování usnadnit.

Hardtail nebo full

Horská kola jsou pro efektivní jízdu v terénu vybavena odpružením. Pokud má kolo odpruženou pouze přední vidlici, jedná se o tzv. hardtail, neboli pevné horské kolo. Je-li odpružena i zadní stavba, hovoříme o celoodpruženém modelu, neboli fullu.

Horské kolo

Horské kolo

Pro výběr hardtailu hovoří nižší hmotnost a cena, pro fully více pohodlí při jízdě a možnost jízdy i v hodně náročném terénu. V začátcích celoodpružených kol docházelo k nežádoucímu propružování zadní stavby při šlapání a zadní odpružení nefungovalo při brzdění, ale dnešní sofistikované tlumící systémy tyto nedostatky u kvalitních značek zcela odbouraly.

Pokud se rozhodnete pro full, bude se vám nabízet několik kategorií kol, které se liší zejména zdvihem odpružení, tedy délkou zanoření vidlice či tlumiče. Čím vyšší je zdvih, tím náročnější terén kolo zvládne. Podle výšky zdvihu se fully dělí na kategorie XC, trail bike, all-mountain, freeride a sjezd.

XC

XC neboli cross-country kola jsou nejrychlejší a nejvýkonnější stroje do terénu. Jsou lehké, mají sportovní geometrii s položeným posedem a jejich zdvihy obvykle mají 100 mm.

Trail

Trailová kola se nejlépe cítí při technické jízdě úzkými stezkami a terénními pasážemi. Jejich zdvihy činí přibližně 120 mm.

All mountain

Kola určená pro horské přejezdy s velkým převýšením v náročném terénu. Dobře stoupají a zvládnou i rychlé sjezdy. Jejich zdvihy se pohybují okolo 130-160 mm.

Freeride a sjezd

Freeride kola jsou určené prakticky pouze pro jízdu z kopce. Nahoru se vyvážejí lanovkou. Jsou bytelné, aby obstály při ostrých sjezdech velmi náročným terénem i při skocích. Jejich geometrie umožňuje vzpřímený posed, zdvihy dosahují 170-220 mm.

Velikost kol

Zásadní bude při výběru horského kola také rozhodování, zda sáhnout po modelu s klasickými 26″ (palcovými) koly, nebo s většími koly 29″, které se v horské cyklistice začaly během posledních sezón velmi výrazně prosazovat.

Co vám oba rozměry přinesou? „Šestadvacítky“ nabídnou větší hravost a rychlejší akceleraci. Nové „devětadvacítky“ se zase snáze vypořádají i s většími terénními nerovnostmi, mají větší setrvačnost, takže lépe udrží rychlost a díky větší trakci jsou lepší ve stoupání.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *