Plnohodnotná a pestrá strava může velmi ovlivnit kvalitu a délku života, samozřejmě v kombinaci s vhodným cvičením. Proto zde přináším pár rad k sestavení správného jídelníčku.

Základní pravidla zdravého jídelníčku:

 1. Upřednostňovat bíle maso (ryba, drůbeží bez kůže, králík) nad červeným, když už maso hovězí  či vepřové tak z nízkých obsahem tuku (např. hovězí bok či kýta). Vejce maximálně 2 ks týdně.
 2. Cukry převážně přírodního původu (ovoce), pozor na skryté cukry (například 1 kus sladkého pečiva obsahuje 25 g cukru, Coca-Cola 180 ml 17,5 g cukru)
 3. Vyvarovat se průmyslově vyráběným pokrmům ( bujónové kostky, ochucené přísady, nakládaná zelenina, salátové zálivky, uzeniny, masové konzervy, solené oříšky)
 4. Mléko a mléčné výrobky převážně s nízkým obsahem tuků, preferovat kysané mléčné výrobky.
 5. Solit velmi opatrně, preferovat zelené natě před kořením s obsahem soli.
 6. Hojnost ovoce a zeleniny. Denně konzumovat převážně syrovou zeleninu a ovoce. Denní přísun by měl činit minimálně 500g (5 porcí).
 7. Omezit příjem bílého pečiva a zvýšit konzumaci celozrnných výrobků (neloupaná rýže, celozrnné těstoviny apod.)
 8. Tekutiny převážně bez přidaného cukru, množství záleží na fyzické aktivitě, optimálně 2-3 litry
 9. Zařadit do jídelníčku luštěniny (fazole, čočka apod.)
 10. Tuky preferovat rostlinné nad živočišnými. Vynikající je olivový olej. . Pozor na skryté tuky (oříšky, uzeniny, sýry, čokoláda apod.)
 11. Jíst několikrát denně, tzn. jídlo rozdělit na 5-6 porcí (snídaně by měla činit přibližně 800Kj, přesnídávka 400Kj, Oběd 1400Kj, svačina 400Kj a večeře 1000Kj
 12. Jídlo nekonzumovat ve spěchu.

Další články z rubriky

Štítky:
 1. Bublinka6 says:

  To kalorické rozdělení je naprostý nesmysl. Takhle by měl stravovat stěží těžce obézní člověk. I tak by to byla hladovka. Těžce obézní člověk by měl sníst okolo 5000 kJ, 4000 jsou opravdu velmi málo! A pokud je člověk dvoumetrový chlap, který posiluje, tak by pošel hlady a vyčerpáním. Dospívající dívka by měla na udržení váhy i bez posilování sníst tak 7000 kJ minimálně(!), natož posilující dospělý chlap!

 2. MaRweN says:

  Naprostý souhlas s předchozím komentářem! Ideální kalorické rozdělení podle mě je: snídaně: 1300 kJ, přesnídávka: 700 kJ, oběd: 1800 kJ, svačina: 1000 kJ, večeře: 1500 kJ, druhá večeře: 500 kJ

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *