Je název onemocnění, které je spojeno především s muži vyššího věku. Jedná se nejčastěji o jeden z nepříjemných projevů stárnutí. Zbytnělá prostata se projevuje tak, že muži začínají mít potíže s močením. Zbytnělou prostatu rozhodně není radno podceňovat, protože může vyústit v nepříjemné a dokonce i životu nebezpečné onemocnění.

Co je zbytnělá prostata?

Prostata neboli předstojná žláza je přídatná mužská pohlavní žláza. Prostata má v mužském těle hned několik funkcí. Nejdůležitější je ta, že prostata zvyšuje životaschopnost spermií. U zdravého muže je prostata velká zhruba jako vlašský ořech a její váha je zhruba 20 gramů. Prostata se nachází v blízkosti močového měchýře a obkružuje močovou trubici. Je dokázáno, že prostata zvyšuje s přibývajícím věkem nepatrně svou velikost, což je normální. Velmi často dochází ale k tomu, že se prostata zvětší (tedy zbytní) více, než je normální, a právě to je příčinou vzniku problémů s močením.

Běžně se vyskytuje po 50 roku věku

Zbytnělá prostata se nejčastěji u mužů vyskytuje o 50 roku, ale zbytnělá prostata není výjimkou ani u podstatně mladších mužů. Problémy se zbytnělou prostatou poznají muži téměř okamžitě. Protože prostata zvětší svou velikost, začne tlačit na močový měchýř, ale současně přitlačí i močovou trubici. Dojde tak ke vzniku potíží. Zbytnělá prostata tak může mít tyto projevy – močení je náhle namáhavější a delší. Objevit se může i pouhé ukapávání moči. Muži musí chodit častěji, ovšem po močení nemají pocit vyprázdnění. Objevuje se také nepravidelný a slabý proud moči. Tyto problémy přichází hlavně v noci.

Zbytnělou prostatu je nutné léčit

Mnoho mužů tyto příznaky podceňuje a vyhýbá se léčbě, což je ale velice závažný problém. Pokud je zbytnělá prostata odhalena včas, postačí ve většině případů léčba pomocí léků. Pokud je již zbytnění velké, je nutné přistoupit k operaci, což představuje větší riziko. Zbytnělou prostatu mezi jejíž nejčastější projevy patří časté močení, se proto rozhodně nevyplácí podceňovat. Pokud na sobě pozorujete popsané příznaky, okamžitě navštivte vašeho lékaře!

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *